Az LMP 2014-ben nagyot kockáztatott azzal, hogy nem csatlakozott az Összefogáshoz, de hosszabb távon így jártak jól, önállóan bejutottak a parlamentbe és folytathatták külön utas politikájukat. A következő ciklusban a közvélemény kutatások alapján a parlamenti bejutási küszöb környékén stagnált a párt népszerűsége, belső problémáknak nyoma sem volt. Schiffer András visszavonulása a politizálástól azonban felborította az LMP-n belüli erőviszonyokat. Utólag visszanézve és főleg Sallai R. Benedek kirohanásainak megértésével világossá válik, hogy mi okozta később a párton belüli ellentéteket.
Minden konfliktus forrása Szél Bernadett miniszterelnöki ambíciója volt. A tétet megemelve radikálisan szakított az LMP korábbi stratégiájával és ebben támogatója volt a másik társelnök Hadházy Ákos is. Hogy Szél Bernadett miniszterelnök jelöltsége már akkor is sértette e a párt tagságának egy részét azt nem tudni, azonban amikor az LMP kampánya gyakorlatilag egyszemélyes kampánnyá változott az már biztos konfliktusforrás volt, ahogy Sallai legutóbbi facebookos leveléből tudjuk. A kampány nem sikerült jól, ráadásul problémáikat tetézte, hogy a korábbi harcostárs, Karácsony Gergely mentőövet dobott az MSZP-nek és elvállalta a listavezető szerepét, ezzel elfoglalva az LMP által betölteni kívánt teret.
A párt nem tehetett mást folytatták a kampányt, mert egy visszalépés totális bukást jelentett volna, mivel már hónapokkal korábban megemelték a tétet Szél Bernadett miniszterelnök jelöltségével. Az LMP nyomás alá került, mert a választási rendszer adottságai miatt csak egy ellenzéki jelöltnek volt esélye a Fidesz-KDNP-s jelöltekkel szemben. A baloldali ellenzéki pártok lassan megállapodtak a koordinált jelöltállításban és az LMP hirtelen vert helyzetben találta magát. Más ellenzéki jelöltek mellett nem volt esélye mandátumokat nyerni, ami nélkül nehéz lett volna kormányt alakítani, a visszalépések pedig ugyan e miatt szóba sem kerülhettek. A párton lévő nyomást növelte, hogy a baloldalon már a választás előtt bűnbaknak kiáltották ki, mert nem vett részt a koordinált jelölt indításban.
Ekkor már nyilvánvalóvá vált, hogy hiba volt miniszterelnök-jelöltet állítani. A feszültséget fokozta, hogy Szél Bernadett a párt kongresszusi határozat ellenére tárgyalni kezdet a visszalépésekről. A viszony elmérgesedett a tagság és a vezetés között, az LMP léket kapott álomhajóján pedig egymásnak esett mindenki, egyelőre még csak zárt ajtók mögött. A választások után a két tábor egymást hibáztathatta, hogy nem sikerült jó eredményt elérni, ráadásul az LMP lett a bűnbak a Fideszes kétharmadért is. A konfliktusokat viszont már nem lehetett zárt ajtók mögött tartani, a párt április óta csak a botrányaival tudja felhívni magára a figyelmet. Ahogy Sallai R. Benedek felborította Hadházy Ákost, úgy borult fel végleg valami az LMP-ben.